لاندری روم در آپارتمان

اگر جزو آن دست هاز افرادی هستید که به دکوراسیون‌های مدرن و جدید علاقه دارید، شاید واژه های مستر روم، لاندری روم، کلوزت روم و غیره را شنیده باشید. این سبک از فضاها که در طراحی‌های مدرن وجود دارند، درجهت سهولت کاربری و رفاه بیشترساکنین ایجاد شده اند. در عناوین مختلف در وب سایت شرکت ال اس اف ساز به تشریح و معرفی این فضاها خواهیم برداخت.

لاندری روم چیست؟

در پاسخ به سوال لاندری روم چیست ؟باید بگوییم لاندری به معنای خشکشویی و لاندری روم (Laundry Room) به معنی محل شست و شو و یا رخت شور خانه گفته می شود که با عنوان اتاق لباسشویی نیز  شناخته می شود.

درگذشته در معماری بنای خانه های قدیمی فضایی تحت عنوان رخت شور خانه وجود داشت که اغلب از زیر زمین برای این کار استفاده می شد

گفتنی است که فضای رخت شور خانه یا همان لاندری روم در مراکزی همچون هتل ها و یا بیمارستان وجود دارد

لاندری روم در خانه‌های مدرن به فضایی گفته می شود که محل قرارگیری لباسشویی، خشک کن لوازم شستشو و اقلام مورد نیاز جهت شستشو و خشک کردن لباس‌ها کاربرد دارد. لاندری روم ها معمولا دارای یک فضای جداگانه هستند که با تقسیم‌بندی فضا، امور مرتبط با شستشو و خشک کردن لباس ها در این محل به‌بهترین شکل ممکن انجام می گیرد.

درباره دکوراسیون داخلی در این لینک بیشتر بخوانید

ویژگی های مورد نیاز لاندروی روم

طراحی فضای لاندری رو باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

متراژ و ابعاد مناسب برای لاندری روم

فضای لاندری روم در خانه بهتر است کوچک نباشد. جاگیری مناسب ماشین لباسشویی و خشک کن میز اتو و اتو درکنار سبد البسه و کمدی جهت اوِزان کردن لباس به همراه مواد شویند و نظافت لباس ها همگی باید در این فضا لحاظ شود.  از به‌کارگیری شلف برای فضای لاندری غافل نشوید، چرا که در عین کاربردی بودن در زیبایی فضا نیز تاثیر می‌گذارد.

بهتر است جهت طراحی و تعبیه لاندروی روم فضایی نزدیک به اتاق خواب یا حمام برای لاندری در نظر بگیرید. بعضی وقت‌ها طراحی لاندری در فضایی نزدیک به بالکن یا تراس انجام می‌گیرد تا بعد از شستشو، لباس‌ها در بالکن یا تراس آویزان شوند.

انتخاب کفپوش مناسب برای لاندری

از آن جا که محل شستشو با آب سروکار دارد و ممکن است  می‌آید که روی زمین آب بریزد، انتخاب کفپوش مناسب و مسیر آبرفت  برای این بخش در نظر گرفته شود.

نور مناسب برای فضا

نور در فضای لاندری روم بسیار حائز اهمیت است علم بزشکی نیز به تابش نور افتاب روی لباس ها اشاره میکند از سوی دیگر تابش نور خورشید مانع ار رشد و نمو بسیاری از باکتری ها می شود بنابراین باید محیط نور بسیار مناسبی داشته باشد

درب عایق برای جلوگیری از سروصدا

اصولا ماشین های لباسشویی و خشک کن هنگامی که روشن هستند سرو صدا ایجاد میکنند شما می توانید برای جلوگیری از ورود صدا به بخش‌های دیگر خانه برای لاندری روم خانه خود درب عایق صدا نصب کنید تا از ورود صدا به محل های دیگر جلوگیری شود.

در فضای لاندری روم جهت مرتب تر بودن فضا و دور از دسترس بودن مواد شوینده از کمد و باکس استفاده کنید و لوازم را به جهت نظم دهی به داخل قفسه و کمد ها منتقل کنید.