عایق بندی در ساختمان

در سال های اخیر همزمان با رشد و افزایش جمعیت درکنار پیشرفت صنعت ساختمان سازی و افزایش استفاده از سوخت های فسیلی، مبحث صرفه جویی در انرژی و نگهداشت آن بسیارمورد اهمیت واقع شده یکی از مهم ترین نکات در راستای حفظ محیط زیست و حفظ انرژی، مبحث عایق بندی است.

ساخت و احداث سازه های عایق بندی شده بصورت اصولی یکی از روش های بهینه سازی مصرف انرژِی و صرفه جویی در آن است ، چرا که عایق بندی ساختمان موجب گرمتر شدن  فضای داخلی ساختمان در زمستان و خنک ماندن در تابستان می شود ،پس در ادامه این مطلب  با ال اس اف ساز همراه باشید.

عایق بندی در ساختمان

عایق بندی در ساختمان

 

باتوجه به منابع محدود انرژی در محیط زیست بشر همواره در تلاش جهت حفظ و نگهداری این منابع بوده است، از طرفی رشد چشمگیر صنعت ساختمان سازی و افزایش جمعیت و مصرف انرژی و سوخت های فسیلی این مهم روز به روز اهمیت بیشتری می یابد.

عایقکاری مناسب  در قسمت های مختلف ساختمان مثل سقف، کف و دیوارهای جانبی، عایقکاری لوله ها و سطوح داغ و سرد راندمان انرژی ساختمان را بلا برده وبه کمک عایقکاری میتوان درانرژی گرمایی وسرمایی 45 تا 55 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

انواع عایق بندی در ساختمان

عایق ها در اشکال مختلف صفحه ای، تخته ای، آجری، ورقه ای و نواری و دارند وانتخاب نوع عایق حرارتی  به دمای محیط، ایمنی، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد.

الیاف معدنی

این نوع عایق  از خرد شدن دانه بندی سنگ آتش نشانی دیر ذوب تولید می شود.پشم معدنی از لحاظ ابعاد پایدار و علاوه بر رطوبت گیری و بی بو بودن  مانع ازامکان رشد قارچ یا کپک می شود،لازم به ذکر است که این عایق اشتعال ناپذیرو عایق حرارت و صوت است .

این نوع عایق که به شکل حصیر سبک ارتجاعی  برای عایق کاری بام های شیب دار بر روی صفحات پوشش زیرین استفاده می شود.

پشم شیشه

پشم شیشه در واقع الیاف بسیار نازک تارهای شیشه است که تقریبا به هم متصل اند،این الیاف را پس از سرد شدن با همدیگر دسته می کنند و روی کاغذ کرافت، سربی، قیری یا تور الیاف دار قرار می دهند.

پشم شیشه  نسوزبوده و خصوصیاتی همچون پایداری ابعاد، بی بویی و غیر نم گیری داراست که امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد.

 

برای عایق بندی بام های شیب دار بر روی ورقه های پوشش زیرین و در بام های تخت در زیر پوشش آسفالتی یا نمدی استفاده می شود.پشم شیشه سبک و نصب آن آسان است.

پشم سنگ

متداول ترین و سالم ترین عایق حرارتی پشم سنگ است و منشا آن سنگ های آذرین می باشد

پشم سنگ  وزن سبکی دارد و کاربرد آن آسان بوده و درصورت  اشباع از آب، ساختار آن تخریب نمی شود و پس از خشک شدن ویژگی های خود را حفظ می کند و با کلیه مصالح ساختمانی سازگاری دارد.

این عایق در برابر نفوذ بخار آب مقاومت کمی دارد که از مهمترین امتیازات آن است، زیرا رطوبت در ساختمان هایی که به تازگی بنا شده اند به راحتی به صورت بخار آب از عاق می گذرد و بنا را خنک می کنند.

از کاربردهای حائز اهمیت پشم سنگ استفاده از آن به عنوان ماده ایی ضد حریق است.

از پشم سنگ می توان برای حفاظت از سازه های فلزی، چاهک های آسانسور، تاسیسات الکتریکی، راهروهای فرار و در برابر حریق استفاده نمود.

از آنجایی که پشم سنگ یک عایق سلول باز است، لذا آب و بخار بر آن اثر می کنند و بعد از نصب باید، یک پوشش بخاربند روی آن نصب شود. طول عمر پشم سنگ زیاد بوده و به اندازه عمر ساختمان می باشد.

شیشه اسفنجی

این ماده با استفاده از شیشه خالص که تا بیست برابر حجم خود منبسط می گردد و به صورت صفحات صلب و اسفنجی عایق بندی تبدیل می شود.آب جذب نمی کند. نسوز است، در مقابل جانوران موذی مقاوم و از نظر ابعاد پایدار و از مقاومت فشاری خوبی برخوردار است.

پرلیت

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است که در مناطق مرطوب تشکیل می شود.

پرلیت بسیار سبک است و ماده ای غیر قابل اشتعال است و در برابر پوسیدگی و حمله موریانه ها مقاوم است.

به علت مجوف بودن جاذب، صوت است و ماده ای غیر آلی است که با  اکثر اسیدها وارد واکنش نمی شود .

از معایب پرلیت می توان به  مقاومت فشاری کم آن اشاره کرد،از این رواز پرلیت  نباید در مکانهایی که تحت فشار و رطوبت زیاد است، استفاده کرد.

پرلیت همانند اسفنج آب را جذب می کند و مقاومت آن کاهش می یابد.

تخته های فیبری

این ماده اولین عایق حرارتی ساختمان است که از فشرده کردن پشم نمد و دیگر الیاف گیاهی به صورت تخته های صلب ساخته می شود.

این ماده به سادگی رطوبت را جذب می کند و اشباع می شود و مقامت مکانیکی و پایداری خود را در برابر انتقال حرارت از دست می دهد.در برابر آتش سوزی و گسترش شعله مقاومت کمی دارد.

با توجه به قیمت پایین و پایداری ابعاد آن، به همراه پوشش زیرین از عایق پلاستیک به عنوان زمینه ای برای آسفالت و پوشش نمدی مصرف می شود.

تخته چوب پنبه فشرده

این تخته ها از فشرده شدن دانه های چوب پنبه توسط صمغ طبیعی تولید می شود و دارای مقاومت فشاری خوب و مقاومت کششی ضعیف است.

در مقابل رطوبت و پوسیدگی مقاوم بوده  و در محل هایی که رطوبت شدید دارند کاربرد مناسبی دارد.

تخته چوب پنبه فشرده قیمت بالایی دارد و در برابر انتقال حرارت مقاوم است.

پلاستیک ها

این عایقها انواع پلاستیک ها را شامل می شوند.

فومهای پلی استایرن، پلی اتیلن، پلی یورتان، فنولیک، پلی وینیل کلراید، اوره فرم آلدئید، فوم EPDM (اتیلن-پروپیلن-داین-منومر)، نیتریل فوم و… .