ساخت ویلا در ۲ماه با ال اس افlsf

ضخامت ورق های سازه ال اس افLSF

همانطور که در باقی مطالب اشاره کرده ایم ،پروفیل های مورد استفاده در سازه های ال اس اف LSF  حاصل نورد و خمکاری ورق های فولادی گالوانیزه است  .

ورق های سازه ال اس افLSF2 1

ضخامت ورق های سازه ال اس افLSF

 ورق های گالوانیزه از نظرمقاومتی به دو بخش سازه ای و غیر سازه ای تقسیم می‌شود. ورق های گالوانیزه غیر سازه ای در مواردی همچون ورق های شیروانی کرکره، آبرو سوله ها، دودکش ها، هواکش های بادی، ساخت لوازم خانگی مانند لباسشویی و . . . کاربرد دارد.

اما  ورقهای گالوانیزه سازه ای در سازه های LSF استفاده می شوند و ماز قاومت بیشتری نسبت به ورق های گالوانیزه غیر سازه ای برخوردارند. ورق هایی که جهت تولید سازه های ال اس افlsf استفاده می شود می بایست استانداردهای مربوطه را دارا باشد.

 

نکته حائز اهمیت در ورق گالوانیزه سازه ای اینست که ورق های مذکور می بایست، دارای مقاومت تسلیم ۳۵۰ الی ۵۵۰ مگاپاسکال بوده و از نظر شکل پذیری ،دارای مقاومت نهایی گسیختگی به تسلیم (Ft/Fy) حداقل ۰۸/۱ باشند.

پوشش زینک در ورق های گالوانیزه سازه ای

این پوشش ، براساس استفاده و کاربرد در بخش های مختلف سازه از ۱۲۰ الی ۲۹۰ گرم بر متر مربع متغیر است. حد اقل پوشش زینک مورد نیاز برای اعضای سازه‌ای، ۱۸۰ گرم بر متر‌مربع مورد می باشد. در محل هایی با شرایط محیطی شدید این مقدار نباید از ۲۷۵ گرم بر متر مربع کمتر باشد. برای اعضای غیر سازه ای نظیر دیوارهای غیرباربر (فقط جداکننده) می‌توان از ورق گالوانیزه با مقدار زینک حداقل ۱۲۰ گرم بر متر مربع استفاده نمود.ضخامت ورق های سازه ال اس افLSF

ضخامت ورق های سازه ال اس افLSF 

طبق آیین نامه های مربوطه ارائه شده  ورق های  گالوانیزه مورد استفاده در سازه های ال اس افlsf می‌تواند ضخامت ۵/۰ میلی متر تا ۳ میلی متر داشته باشد، اما در عمل ضخامت های ۸/۰ ، ۱ و ۲/۱ بیشترین کاربرد را از سوی طراحان و سازندگان دارد. این  ضخامت های عنوان شده بصورت اسمی بوده و در اصطلاح ضخامت BMT یا base material thicknessآنها به ترتیب ۷۵/۰، ۹۵/۰ و ۱۵/۱ میلی متر بوده و محاسبات سازه بر اساس این ضخامت‌ها تعیین می گردد.

 

گفتنی است  از آنجا که به  علت پایین بودن مقادیر ضخامت ورق های مورد استفاده ، مساله تخمین چشمی و  یا سنجش دقیق با لوازم اندازه گیری معمولی امکان پذیر نیست، مجریان سازه های ال اس اف lsfو ناظران در چنین مواردی ملزم  به  دقت لازم و اندازه گیزی توسط کولیس و تطبیق آن با ضخامت مندرج در نقشه هستند تا از صحت و استانداردها مطمئن باشند. همچنین بایستی مقدار پوشش زینک روی ورق ها با تجهیزات مناسب اندازه گیری شود تا حداقل‌های تعیین شده از سوی آیین‌نامه ها برآورده گردد.