سوالات متداولدرباره سازه ال اس اف LSF

L.S.Fال اس اف چیست؟

مخفف  Light Steel Framing به معنی فریم یا قاب های سبک فولادی سرد نورد شده می باشد. جنس این سازه ها از فولاد گالوانیزه است که در کنار وزن سبک ، تا هشت ریشترمقاومت در برابر زلزله دارد.

درساخت سازه های سبک فولادی ال اس اف از ورق گالوانیزه با ضخامت های متفاوت استفاده می شود.این ضخامت ها بستگی به نوع بنا و کاربری بنا ها دارد.

ورقه های گالوانیزه فولادی با آلیاژ“روی”،موجب می شود این سازه ضد رطوبت،سازه ایی بسیار مناسب برای محل های دارای رطوبتی و شرجی دار باشد.

LSFدر مقابل زلزله مقاوم است؟

بله ، سیستم LSF تا 8 ریشتر در برابر زلزله مقاوم است.علت این استقامت سبکی وزن سازه و انعطاف پذیری آن می باشد .

مهم ترین عامل مخرب در زلزله ها، وزن سازه و ساختمان می باشد، سازگارترین سیستم سازه ای ساختمان جهت مقابله با زلزله سیستم سازه سبک فولادی یا LSF می باشد. و علت اصلی ضد زلزله بودن آن وزن پایین سازه است.از دیگر مزایای LSF نداشتن آوار و تلفات ناشی از ریزش سازه بر روی افراد ساکن می باشد.

بله استفاده از این سازه نوین یک دهه است که در ایران کاربرد دارد. LSF دارای آیین نامه ها 612 و 613 سازمان نظام مهندسی می باشد. LSF تنها سازه ای ست که برای اضافه بنا و یا اشکوب از سمت نظام مهندسی کشور وهمچنین از سمت شهرداری مجوز دارد.

در تاریخ  23/11/ 1391 آئین نامه سازه های سبک فولادی زیر نظر معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به عنوان نشریه شماره 612 جهت بخش سازه ای و نشریه شماره 613 جهت بخش غیر سازه ای به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید.

فونداسیون مورد نیاز برای ساخت سازه هایLSFبا توجه به وزن پایین آن در مقایسه با سایر سیستم های سازه ای، سبک تر و کم حجم تر است. معمولا در این سازه از فوندانسیون نواری و یا مسطح استفاده می شود.

با ال اس اف چه سازه هایی را می توان ساخت؟

هر نوع سازه ایی را به کمک LSF می توان احداث کرد. ساخت با سیستم LSF هیچ محدودیتی ندارد ، به کمک این سازه می توان انواع ساختمان های مسکونی ، ویلا ( تک طبقه ، دوبلکس و تریبلکس) و شهرک های ویلایی، مدرسه ، سوله و کارگاهی ،ورزشی ، ورزشگاه، سوله دامداری و مرغ داری ، سوله صنعتی ، ساختمان اداری ، مجتمع تجاری ، بانک ، رستوران ، دانشگاه ، مراکز پزشکی ( بیمارستان ، مطب و مجتمع پزشکان )و غیره  را با این سیستم طراحی اجرا و احداث کرد .

قیمت سازه ال اس اف کمتراست یا دیگر سازه ها؟

قیمت سازه ال اس اف در مقایسه با سازه های فلزی و بتنی کمتر است. همچنین نقشه سازه به صورت اماده تحویل داده می شود در نتیجه ارزانتر است . همچنین هزینه طولانی مدت نگهبان ، کارگر ، ایاب و ذهاب و خورد خوراک حذف می شود. ال اس اف به علت سبکی و حجم کم تنها به یک الی دوبار هزینه ،برای حمل مصالح به محل پروژه دارد پس ارزانتر است. مصالح پر کننده ال اس اف بسیار به صرفه تر از اجرو سیمان است . به دلیل عایق صوتی و حرارتی که دارد ، از هزینه های ناشی از گرمایش و سرمایش نیز می کاهد . همچنین در صورت نیاز به ترمیم یا تعمیر با هزینه کم و به اسانی قابل انجام است .

ال اس اف کانادایی بهتر است یا نیوزلندی چرا؟

از مزایای روش نیوزلندی ، نداشتن هیچ گونه خطای انسانی و سرعت بالا تر نسبت به روش کانادایی است .در روش کانادایی تمامی برش ها در محل اجرای پروژه خورده شده و در همان محل مونتاژ می شوند .

در سیستم نیوزلندی بدلیل خم لبه ها در رانر و ناچ شدن اتصالات مقاطع بهینه تر می باشد و در سیستم کانادایی بدلیل عدم دقیت تولید آور دیزاین تر طراحی می شود.

نرم افزار تکمیلی این سیستم فریم کد پرو است که دقیق ترین و استاندارد ترین نرم افزار محاسبه LSF  است.

تفاوت سازه LSF کانادایی (پروفیل خام) و روش نیوزلندی (CAD/CAM) چیست؟

در روش کانادایی پروفیل ها بصورت استاد و رانر خام تولید شده و کلیه برش کاری سوراخکاری و منتاژ توسط شخص و در محیط کارگاه انجام می پذیرد و به همین دلیل دارای خطای شخصی بسیار است.

دومین عیب روش کانادایی گونیا نشدن پنل ها و عدم قرارگیری باد بندهای ضربدری در کشش می باشد.

عیب بعدی روش کانادایی برامدگی پیچ در روی سازه می باشد که باعث عدم کیفیت در پوشش های گچی و نما خواهد شد  اما در روش فریم کد یا نیوزلندی تولید پروفیل ها  برشکاری و حتی سوراخکاری محل پیچ در کارخانه و با دقت CNC انجام می پذیرد و تمامی پنل ها شماره گذاری میگردد.

بادبندها بصورت کام و زبانه می باشد و تو در تو بصورت هشتی کار می شود .

و محل سوراخکاری پیچ جهت استقامت بیشتر بال و همچنین عدم برامدگی پیچ گود می شود.

از سوی دیگر با پیشرفت روش نیوزلندی،  روش کانادایی دیگر منسوخ شده است و کمتر مورد استقاده قرار می گیرد.

در مراحل اجرایی دیوار ها، بین جداره های دیوار خارجی و داخلی پشم سنگ و یا عایق استفاده می شود . این موضوع باعث می شود حرارت و هوای گرم بیرون از ساختمان، در روز های تابستانی و هوای سرد، در روز های زمستانی ،به دیوارهای  داخلی نفوذ نکند و باعث سرما یا گرما در داخل ساختمان نشود.

بسته به نوع پلن و طراحی سازه،ضخامت ها  از یک میلی متر یا 25/1 میلی متر بنا به نوع پلان طراحی و اجرا می شود.

در این سیستم قاب های دیواری  توسط پیچ و میخ های مخصوص انجام می شود. توجه داشته باشید که در سازه و بناهای ال اس افی اتصال امن به سازه حتما باید،اتفاق بیفتد.

راه پله در سازه های LSF به دو صورت اجرا می شود ابتدا با خود سازه ال اس اف و دوم آهن کشی به صورت جداگانه. در مورد اول اسکلت پله با ال اس اف ساخته و تقویت می شود و بعدا مصالح پوششی نصب می گدد . در مورد دوم از یک آهن کشی جدا برای راه پله و اسانسور کمک می گیریم .