ساندویچ پنل چیست؟

ساندویچ پنل یا پنل کامپوزیت آلومینیوم شامل ترکیبات سبک و مرکب است که لایه عایق درون آن شبیه یک ساندویچ از دو سمت با دو لایه پوشیده عایق منعطف و نرم پوشیده شده است و از موادی همچون پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می شود.

ساندویچ پنل

ساندویچ پنل در فضای داخلی ساختمان ها، سرویس بهداشتی، دیوار و سقف سالن‌ های تولید، ساختمان‌ اداری و هتل، خانه‌ های سیار، استخرسرپوشیده و سالن ورزشی، دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق اداری در کارخانه کاربرد دارد.

ساندویچ پنل کاربردهای دیگری مانند کانکس، کانتینر،خانه های پیش ساخته، سوله، سازه فلزی، سازه فضایی، انبار، مجتمع ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه صنعتی و نیمه صنعتی هم دارد.

 مزایای ساندویچ پنل

عایق بسیارخوبی برای انرژی در ساختمان است و از هدر شدن انرژی جلوگیری می کند، نسبت به مصالح دیگر سبک بوده و هزینه کمتری نسبت به مصالح سنتی و قدیمی دارد.

قابل شستشو بودن یکی دیگر از مزیت های ساندویچ پنل و نصب و آن آسان و سریع است و از سوی دیگر عایق مناسبی در برابر صدا بوده و به عنوان عایق صوتی هم شناخته می شوند.

  ساندویچ پنل

ساندویچ پنل ها رنگ ‌بندی‌ متنوع دارند و در برابر زلزنیروهای برشی زلزله و وارده به سازه و ساختمان مقاوم بوده و عمر مفید سازه را افزایش می دهد.لازم به ذکر است که ساندویچ پنل به حلالها مقاوم است و در  عدم خورندگی در محیط‌ هایی با اسیدیته متفاوت خورده نمی شود.

 ساندویچ پنل سقفی

زمانی که ساندویچ پنل در سقف استفاده می شود، ضخامتی دارای ۴ تا ۲۰ سانتی ‌متر دارد و از فوم تزریقی پلی یورتان سخت ساخته می شود.که در این حالت، در برابر رشد گیاهان و قارچ مقاوم است و ضریب هدایت حرارتی پایینی دارد.

  ساندویچ پنل سردخانه ای

ساندویچ پنل سردخانه ‌ای به دنبال تعریف کلی که دارد ترکیب هسته پلی یورتان را در بین دو لایه ورق فلزی را دارد.ضخامت پنل سردخانه ‌ای ۸ تا ۲۰ سانتی ‌متر است و بر اساس کاربرد ضخامت آن تعیین می شود.

پلی یورتان مورد استفاده در ساندویچ پنل سرد خانه ای ماده‌ سخت و شکننده است که  به تنهایی استفاده چندانی ندارد،زمانی که این ماده کم استفاده توسط دو لایه ورق فلزی ساندویچ می شود، مقاومت کششی بالایی پدید می آورد و در این حالت است که خواص مکانیکی خاصی پیدا می کند.