دیوار برشی چیست و چه کاربردی دارد؟

در مهندسی سازه، دیوار برشی ( Shear Wall ) دیواری است که از قطعات مهاری (قطعات برشی) درست شده و وظیفهٔ خنثی کردن اثر بارهای جانبی وارد شده بر سازه را بر عهده دارد.

دیوار برشی برای مقابله با بارهای جانبی متداولی همچون بار باد و زمین‌لرزه پباده سازی می‌گردد. طبق آیین‌نامه‌های ساختمانی، کل دیوارهای خارجی در بنا‌هایی با اسکلت چوبی و فولادی، می بایست مهاربندی شوند. بعضی از دیوارهای داخلی ساختمان نیز با توجه به اندازهٔ ساختمان، بایستی به صورت قابل قبولی مهاربندی گردند.

اجرای دیوار برشی

روش رایج برای اجرای دیوارهای مهاربندی شده در سازه‌هایی با اسکلت چوبی، استفاده از قطعات مهاری ساخته‌گردیده از تخته چوبی چندلایه‌میباشد. طرز مرسوم دیگر عبارت است از به کاربردن مهار چوبی مورب در سرتاسر. استفاه از مهار فلزی Tشکل نیز شیوهٔ جدیدی است . ولی این روش‌ها مطلوب ساختمان‌هایی با در و پنجره‌های متعدد نبوده و در نواحی زمین لرزه‌خیز و مناطقی با بادهای شدید استحکام مورد نیاز را نخواهد داشت.

چنین دیوارهایی میتوانند «باربر» یا این که «غیرباربر» باشند.

دیوار برشی نوعی از سیستم‌های سازه‌ای میباشد که مقاومت جانبی ساختمان یا بنا را تأمین می‌نماید. بارهای جانبی در یک صفحه و در طول بعد قائم دیوار اجرا می شوند. ای نوع از بارها، معمولاً بوسیله اعضای دیافراگم یا این که جمع‌کننده یا پسار، به دیوار منتقل می‌گردند. این دیوارها از چوب، بتن و مصالح بنایی ساخته می‌شوند.

تخته چندلایه، جزو مصالحی میباشد که در ساخت دیوار برشی به کار می‌رود؛ ولی با پیشرفت فناوری و روش‌های ساخت‌وساز، مصالح پیش‌ساخته دیگری همچون هاردپنل و دیوارهای سفت سیمپسون عرضه شده‌اند که امکان تزریق مواد را به داخل دیوارهای کم‌پهنا دارند. استفاده از ورق‌ها و پانل‌های فولادی به جای تخته چندلایه در دیوار برشی، مقاومت بیشتری را در مقابل ز‌لزله آماده می‌کند.

دیوار برشی نامسطح

بسته به شرایط، ممکن است یک طراح به مکان دیوار برشی مسطح مستطیلی یا این که میله‌ای، از دیوار برشی غیرمسطح C شکل یا این که L شکل استفاده نماید. به کاربردن این نوع از دیوارهای برشی، نیاز به تحلیل سه‌بعدی و بررسی موقعیت محل دارد.

انواع دیوار برشی

۱-دیوار برشی فولادی ۲-دیوار برشی مرکب ۳-دیوار برشی مصالح بنایی ۴-دیوار برشی بتن مسلح

فولادی:

دیوار برشی فولادی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های فولادی نزدیک به ۱۵ سال اخیر موردتوجه خاص مهندسان بنا قرارگرفته‌میباشد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن باعث جلب‌توجه بیشتر همگان شده است، از خصوصیت‌های آن اقتصادی بودن، اجرای آسان، وزن کم نسبت به سیستم‌های مشابه، شکل‌پذیری زیاد، نصب سریع، جذب انرژی بالا و کاهش قابل‌ملاحظه تنش پسماند در سازه را می‌توان نام برد

مرکب:

الف-ورق‌های تقویت شده فولادی مدفون در بتن مسلح ب-خرپاهای ورق فولادی مدفون در داخل دیوار بتن مسلح

مصالح بنایی:

دیوارهای برشی مسلح نظیر دیوارهای باآجرتوخالی و پرشده بادوغاب

بتن مسلح:

الف-در جا ب- پیش ساخته. یکی از مطمئن‌ترین روش‌های تقابل با نیروهای جانبی میباشد. قرارگیری آن در پلان می بایست تا حد امکان متقارن باشد. مرکز ثقل هر طبقه در حوالی مرکز صلبیت دیوارهای برشی باشد.

مصالح مورد استفاده در دیوار برشی بتنی

الف-آرماتور ب-بتن پ-قالب

پس از اجرای پی و هم‌زمان با بتن ریزی ستون‌ها نوبت به اجرای دیوار برشی می‌رسد.

مراحل اجرای دیوار برشی

۱-آرماتوربندی عمودی و افقی ۲-قالب بندی ۳-بتن ریزی

حتما بخوانید: مزایای ال اس اف